ryż

Nawadnianie upraw pod osłonami

W uprawach pod osłonami kluczową sprawą jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody. Aby nawadnianie było skuteczne, a plony obfite należy dostosować nawodnienie do potrzeb roślin.

Podlewanie – rodzaje sprzętów

• ramiona zraszające
• mikrozraszacze
• linie kroplujące
• taśmy kroplujące
• kroplowniki indywidualne

Charakterystyka

Ramiona zraszające używane są głównie do podlewania roślin w małych pojemnikach (np. rozsad warzyw, ukorzeniania sadzonek w szkółkach leśnych). Gwarantują bardzo dużą dokładność podlewania. Są to urządzenia napędzane silnikiem elektrycznym, poruszające się po szynie jezdnej, która podwieszona jest do konstrukcji cieplarni.
Mikrozraszaczy używa się do zraszania roślin lub do podnoszenia wilgotności powietrza. Do zraszania wykorzystywane są wkładki zraszające w postaci wirników i dysz o różnej wydajności wody. Do zamgławiania stosuje się wkładek zamgławiających i dysz o jak najmniejszej wydajności wody.
Taśmy kroplujące stosowane są do podlewania sezonowych upraw rzędowych w gruncie (papryka, ogórki, pomidory, truskawki), a także do nawadniania mat podsiąkowych. Zaś linie kroplujące wykorzystuje się do nawadniania wieloletnich upraw rzędowych w gruncie (róże).
Kroplowniki indywidualne używane są przede wszystkim do nawadniania roślin w pojemnikach i uprawach bezglebowych w produkcji ogrodniczej.

Dodaj komentarz