konwalie

Nawadnianie terenów zieleni

Nawadnianie roślinności jest bardzo ważnym elementem w ich rozwoju. Zarówno za dużo, jak i za mało wody negatywnie wpływa na stan rośliny. Zadaniem systemów nawadniających jest dostarczenie odpowiedniej ilości wody do gleby, aby roślina mogła odpowiednio się rozwijać.

Czego używa się do nawadniania terenów zielonych?

• zraszaczy wynurzalnych
• mikrozraszaczy
• linii kroplujących
• kroplowników indywidualnych
• systemów nawadniania dokorzeniowego

Jak wybrać odpowiednie urządzenie nawadniające?

O tym, które z wymienionych urządzeń wybrać decyduje szata roślinna obiektu.
Podlewanie trawników odbywa się przy pomocy zraszaczy wynurzalnych. Zraszacz montowany jest w glebie na głębokości równej jego wysokości, dzięki czemu góra urządzenia znajduje się równo z poziomem terenu. Część wynurzalna wysuwa się z obudowy tylko na czas podlewania.
Mikrozraszacze stosowane są do podlewania skalniaków czy też rabat kwiatowych. Urządzenie składa się z dyszy i wkładki rozpryskowej, mocowanych na szpilce plastikowej o wysokości około 30 cm, wbijanej w grunt. Woda do mikrozraszacza doprowadza wężyk.
Liniami kroplującymi nawadnia się np. żywopłoty. Nawadnianie kroplowe jest najoszczędniejszym sposobem na nawadnianie ze względu na brak parowania. Kroplowniki indywidualne to drugi rodzaj nawadniania kroplowego. Stosowane jest m.in. do podlewania roślin w skrzyniach lub pojemnikach, roślin sadzonych w dużej
i nieregularnej rozstawie.
Ostatni sposób nawadniania umożliwia system nawadniania dokorzeniowego przeznaczony do drzew i krzewów. Polecany jest szczególnie dla obszarów zieleni miejskiej.

Dodaj komentarz